1. How many units were produced last period? 2. How many pounds of direct material were purchased and used in



1. How many units were produced last period? 2. How many pounds of direct material were purchased and used in production? 3. What was the actual cost per pound of material? 4. How many actual direct labor-hours were worked during the period? 5. What was the actual rate paid per direct labor-hour? 6. How much actual variable manufacturing overhead cost was incurred during the period? 7. Prepare your analysis report explaining the reasons of variances and suggesting the corrective measures for unfavorable variances for the management




Leave a Reply

Your email address will not be published.