A company y that replicates DVDs spends $1500 per day in building overhead plus $0.80 per DVD in supplies and


A company y that replicates DVDs spends $1500 per day in building overhead plus $0.80 per DVD in supplies and labor. If the DVDs sell for $1.59 per disk, how many DVDs must the company sell each day before it makes a profit?


Leave a Reply

Your email address will not be published.