A home business producing jar of gourmet marinara sauce can sell 500 jars of the sauce per week at $8


A home business producing jar of gourmet marinara sauce can sell 500 jars of the sauce per week at $8 per jar but the sales goes down to 300 jars per week when the price is raised to $10. Find the function expressing weekly revenue in terms of price, and find the price that maximizes revenue


Leave a Reply

Your email address will not be published.