A man bought 2 pounds of coffee and 1 pound of butter for a total of $11.25. A month later,



A man bought 2 pounds of coffee and 1 pound of butter for a total of $11.25. A month later, the prices had not changed (this makes it a fictitious problem), and he bought 3 pounds of coffee and 2 pounds of butter for $18.50. Find the price per pound of both the coffee and the butter.




Leave a Reply

Your email address will not be published.