A store sells cashews for $6.00 per pound and peanuts for $3.00 per pound. The manager decides to mix 20 pounds


A store sells cashews for $6.00 per pound and peanuts for $3.00 per pound. The manager decides to mix 20
pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $4.00 per pound. How many pounds of cashews
should be mixed with the peanuts so that the mixture will produce the same revenue as would selling the nuts
separately?


Leave a Reply

Your email address will not be published.