A warehouse store sells 3.5​-ounce cans of tuna in packages of 8. A package of 8 cans costs ​$6.72. The


A warehouse store sells 3.5​-ounce cans of tuna in packages of 8. A package of 8 cans costs ​$6.72. The store also sells 6.5​-ounce cans of the same tuna in packages of 4. A package of 4 cans costs ​$7.28. The store sells 5.5​-ounce cans in packages of 6 cans for ​$7.26. Which package is the best​ buy?


Leave a Reply

Your email address will not be published.