At a farmers’ market, Karen and Alice each bought some bread that cost $2 per loaf. Then Karen spent $3 to


At a farmers’ market, Karen and Alice each bought some bread that cost $2 per loaf. Then
Karen spent $3 to purchase other items, while Alice spent $1. Could the girls have bought
the same number of loaves of bread and spent the same total amount?


Leave a Reply

Your email address will not be published.