At the school store the cost of three markers and two pencils is exactly $2.20 while the cost of four markers and


At the school store the cost of three markers and two
pencils is exactly $2.20 while the cost of four markers
and six pencils is exactly $3.40. Determine the cost of
one marker and one pencil at the school store using
the most appropriate algebraic method.


Leave a Reply

Your email address will not be published.