Wendy goes to the farmer’s market to purchase apples. She has $ 6 to spend, and apples cost $ 0.79 per pound. If Wendy buys 7 pounds


Wendy goes to the farmer’s market to purchase apples. She has
$
6
to spend, and apples cost
$
0.79
per pound.
If Wendy buys
7
pounds of apples, how much money does she have left?


Leave a Reply

Your email address will not be published.