You have $30 to buy muffins. however, at the shop you can buy 1 muffin for $4. A write an inequality


You have $30 to buy muffins. however, at the shop you can buy 1 muffin for $4.
A write an inequality from the above information.B solve this inequality to find the number of muffins you can buy C how much money will you have left over ?​


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *